اوپل به شرکتی کانادایی واگذار می شود

گفتگوهای برلین که تا ساعت های اولیه بامداد ادامه داشت، با هدف نجات اوپل و کارکنان آن از تبعات ورشکستگی جنرال موتورز انجام شد.

ماگنا اینترنشنال قرار است با حمایت بانک روسی سبربانک و شرکت کامیون سازی گاز روسیه ۷۰۰ میلیون دلار در اوپل سرمایه گذاری کند. دولت آلمان هم دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار وام در اختیار خریدار اوپل قرار می دهد.

در این حال، بر اساس طرح ارائه شده به وسیله ماگنا اینترنشنال، با واگذاری اپل، ۲۵۰۰ فرصت شغلی در خطوط تولید این شرکت در آلمان از دست می رود.

از سوی دیگر به گفته مقام های بریتانیایی، با واگذاری اوپل بخشی از کارکنان این شرکت در بریتانیا نیز اخراج خواهند شد. پنج هزار نفر در بریتانیا برای اوپل کار می کنند.

یکی دیگر از خریداران بالقوه اپل، شرکت خودروسازی فیات بود که خواستار کاستن ده هزار تن از نیروی کار اوپل در آلمان بود.

پنجاه هزار نفر برای اوپل کار می کنند و نیمی از این افراد در آلمان مستقر هستند. دولت آلمان که در آستانه انتخابات عمومی قرار دارد، سعی دارد تا حد امکان از تعداد کارکنان اخراجی اوپل در این کشور بکاهد.

مفاد موافقت نامه واگذاری اوپل هنوز منتشر نشده ولی گزارش ها بیانگر ادامه مالکیت ۳۵ درصد سهام اوپل به وسیله جنرال موتورز و انتقال ده درصد سهام به کارکنان اوپل است.

همزمان دادگاهی در سوئد، حمایت قضایی از شرکت خودروسازی ساب را در برابر طلبکارانش تمدید کرد. ساب یکی دیگر از واحدهای اروپایی جنرال موتورز است.

جنرال موتورز تا ۲۰ اوت فرصت دارد تا ساب را واگذار کند.

از سوی دیگر جنرال موتورز موفق شد در توافقی با اتحادیه کارگری هزینه های خود را به میزان دو میلیارد دلار در سال کاهش دهد.

این مبلغ از محل توقف افزایش پاداش و اضافه حقوق و کاهش خدمات بیمه های درمانی به بازنشستگان این گروه تامین خواهد شد.

بر اساس توافق جنرال موتورز و اتحادیه کارگری آن، این اتحادیه عهده دار پرداخت بخشی از بیمه های درمانی بازنشستگان خواهد شد و در ازای آن از جنرال موتورز سهام دریافت خواهد کرد.

در این حال، پیشبینی می شود ۲۱ هزار فرصت شغلی در واحدهای تولیدی جنرال موتورز در آمریکا از دست برود چندین خط تولید آن نیز تعطیل شود.

/ 0 نظر / 4 بازدید