مرگ و میر در اثر "بیماری ناشناخته" در تاجیکستان

انتظار می‌رود تا فردا، 27 آوریل کارشناسان این سازمان تحقیق این بیماری مشکوک را انجام بدهند.

خانم قربانوا افزود: “واقعا این بیماری به فلج کودکانه مانند است. ولی، کارشناسان می‌گویند، فلج کودکانه تقریباً معالجه نمی‌شود. ولی طبق اطّلاع ما، حالا حدود 48 درصد نفراتی که به این بیماری مبتلا شدند، شفا یافته‌اند”.

به این دلیل، به گفته خانم قرباناو‌ا، کارشناسان حدس می‌زنند که این افراد به بیماری دیگری مبتلا شده‌اند که نشانه‌های آن به فلج کودکانه مانند است.

میسره قرباناوا تأیید کرد که برخی از افراد مبتلا به این بیماری مشکوک درگذشته اند ، ولی حالا دقیق نیست، که چه تعدادی از آنها در پی این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت تاجیکستان خبر داد که در چند روز اخیر تعدادی از کارشناسان سازمان ملّل متحد، سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل متحد وارد تاجیکستان شده، در این زمینه تحقیقات انجام می‌دهند.

به گفته خانم قرباناوا، انتظار می‌رود، تا یک روز دیگر نتایج مقدّماتی این پژوهش اعلام شود.

این در حالیست، که طبق اطلاع مرکز اخبار سازمان ملل متحد، هیئتی از کارشناسان این سازمان ، وارد تاجیکستان شده است، تا کارزاری گسترده برای امکنی (مایه‌کوبی) بیش از یک میلیون کودک زیر پنج‌ساله در این کشور فقیر آسیای میانه‌ را به راه ‌اندازد.

به گفته این منبع، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در همکاری با دولت تاجیکستان و سازمانهای دیگر روز دوشنبه مقدار کافی واکسن علیه بیماری فلج کودکان را، که بیماری واگیر یا سرایتی محسوب می‌شود، به این کشور انتقال خواهد داد.

طبق اطّلاع این منبع، تعداد 3.3 میلیون دارو به مبلغ بیش از 600 هزار دلار برای مایه‌کوبی کودکان تاجیک در نظر گرفته شده و تا حال سازمان موسوم به Rotary International مبلغ 500 هزار دلار برای انجام این کارزار مایه‌کوبی اختصاص داده است.

این در حالیست، که سال 2008 در تاجیکستان با کمک سازمانهای امداد مایه کوبی حدود 87 درصد کودکان برای جلوگیری از بیماری فلج کودکانه انجام شده بود.

برای آخرین بار موارد گرفتاری به بیماری فلج کودکانه در تاجیکستان در سال 1997 آشکار شده بود. طبق اطّلاع سازمانهای بهداشتی جهانی حالا موارد ابتلا به این بیماری در افغانستان، هند، پاکستان و نیجریه مشاهده می‌شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید