زنان واقعا در زندگی خود چه می‌خواهند؟

با انجام یک نظرسنجی مشخص شد نزدیک به 69 درصد از زنان ترجیح می‌دهند کار نکنند و اوقات خود را در خانه و در کنار فرزندانشان سپری کنند.


فقط 19 درصد از زنان تمایل داشتند همسرشان تحصیلات بالاتری نسبت به آن‌ها داشته باشد، اما در عوض 62 درصد به دنبال همسری بودند که به اندازه آن‌ها باهوش باشند.
این مطالعات توسط دکتر کاترین حکیم از مدرسه اقتصادی لندن انجام شده است تا این ادعا را بررسی کند که امروزه زنان نسبت به دهه 1940 بیش‌تر به دنبال پیدا کردن یک همسر ثروتمند هستند.


به گزارش خبرآنلاین این تحقیقات که با بررسی اطلاعات موجود در کشورهای اسپانیا و بریتانیا انجام شده است نشان می‌دهد امروزه زنان نسبت به 50 سال پیش مردانی را برای ازدواج انتخاب می‌کنند که تحصیلات بالاتری نسبت به آن‌ها دارند و ثروتمندتر هستند.
مطالعات انجام شده در دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا هم نشان می‌دهد تعداد زنانی که به دنبال ازدواج با مردی با شرایط مالی و تحصیلات بالاتر هستند تا دهه 1990 رشد زیادی داشته و به بالای 38 درصد رسیده است.


به این ترتیب مشخص می‌شود برخلاف تصور بسیاری از مردم به عهده گرفتن نقش‌های برابر در خانه و در محل کار ایده‌آل بسیاری از زنان نیست. این بدان معناست که بسیاری از زوج‌ها نمی‌خواهند کارهای خانه، مراقبت از فرزندان و کار کردن در بیرون از خانه را به طور مساوی بین خود تقسیم کنند و هنوز هم درصد زیادی از آن‌ها همان نقش‌های سنتی را در زندگی زناشویی ترجیح می‌دهند.
مطالعات دیگری که توسط YouGov که روی 922 زن بین 18 تا 65 سال انجام شده و در ساندی‌تایمز به چاپ رسیده است ادعای دکتر حکیم را در این مورد تائید می‌کند.
از بین این زنان نزدیک به 62 درصد اعلام کردند که همسرشان درآمد بالاتری نسبت به آن‌ها دارد و فقط 16 درصد دارای درآمد بالاتری نسبت به شوهر خود بودند. 18 درصد نیز دارای درآمدهای یکسان بودند و 4 درصد نیز اصلا از میزان درآمد همسرشان اطلاع نداشند.

نزدیک به 59 درصد از این زنان اعلام کردند فقط به دلیل فشار جامعه و بحث‌هایی که امروزه در مورد اشتغال زنان محطرح است به سر کار می‌روند و در حقیقت خودشان چندان تمایلی برای کار کردن ندارند و بیش‌تر ترجیح می‌دهند در خانه بمانند.


دکتر حکیم در ادامه گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که در اکثر خانواده‌ها هنوز هم مردان نان‌آور اصلی خانواده هستند و البته این موضوع ایده‌آل بسیاری از زنان است و آن‌ها این شرایط را بیش‌تر می‌پسندند. البته بسیاری از مردان نیز چندان به شغل تمام وقت علاقه ندارند و اگر فشارهای اجتماعی و نیازهای اقتصادی نبود آن‌ها هم ترجیح می‌دادند به صورت نیمه وقت کار کنند.
پروفسور جود براون از دانشگاه کمبریج در این باره گفت: البته زنان در بسیاری از خانواده‌ها چاره‌ای به جز کار کردن در بیرون از خانه ندارند، چرا که شرایط اقتصادی آن‌ها را به این شرایط وادار می‌کند، این در حالی است که اگر یک خانواده واقعا از لحاظ مالی مشکل نداشته باشد آن‌گاه زنان راحت‌تر می‌توانند در مورد کار کردن تصمیم بگیرند.

/ 0 نظر / 13 بازدید