چگونه در بطری ابر بسازیم؟

هوای سرد نسبت به هوای گرم نمی‌تواند رطوبت بالایی ایجاد کند. هوای گرم صعود کننده، سرد می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسد که رطوبت نسبی آن حدود 100% است و این نقطه جایی است که هوای مرطوب شروع به متراکم شدن (چگال شدن) در جو می‌کند و در واقع این ذرات متراکم شده روی هم به عنوان ابر شناخته می‌شوند.

 حال می‌خواهیم مطابق مراحل زیر با یک آزمایش ساده در یک بطری ابر بسازیم.

 وسایل لازم :

یک بطری پلاستیکی 2 لیتری کاملا تمیز که بهتر است بطری آب باشد تا ناخالصی ایجاد نکند.

چوب کبریت یا عود خوشبو کننده هوا

مقداری آب گرم

مرحله اول: ابتدا مقداری آب داغ درون بطری بریزید که ارتفاع آن حدود 5 سانتی متر داخل بطری 2 لیتری شود. دهان خود را با دقت بر لبه دهانه بطری قرار دهید و در آن فوت کنید تا مطمئن شوید بطری کاملا منبسط شده است. حال بطری را به شدت به مدت یک دقیقه تکان دهید. این عمل بخار آب را در هوای داخل بطری پخش می‌کند.

مرحله دوم: بعد از این که بطری را به مدت یک دقیقه تکان دادید، یک کبریت روشن کنید و بگذارید به مدت 2 ثانیه بسوزد. سپس آن را داخل بطری بیندازید. می‌توان از چوب‌های خوشبو کننده هوا( عود) نیز استفاده کنید. برای داشتن یک ابر ضخیم ضروری است که چوب کبریت به مدت کافی درون بطری نگه داشته شود.

مرحله سوم: بعد از این که چوب کبریت را درون بطری انداختید به سرعت در بطری را قرار دهید و بطری را به شدت به مدت 10 ثانیه فشار دهید و آزاد کنید. چون بطری محکم است به سختی فشرده می‌شود. اگر تغییری درون بطری مشاهده نکردید دوباره بطری را فشار دهید و رها کنید. این کار را آن قدر تکرار کنید تا ابر درون بطری تشکیل شود.

 
وقتی که ابر تشکیل شد به سرعت در آن را باز کنید. حال باید ابری را که از دهانه بطری بیرون می‌آید مشاهده کنید.


اگر مشاهده نکردید دوباره بطری را فشار دهید.
 

/ 0 نظر / 14 بازدید